Evlilik Nasıl iptal Edilir?

Türk Medeni Kanunu, yapılan evliliğin iptal edilebilmesi hakkı tanımaktadır. Fakat evliliğin iptali belirli şartlar dahilinde yapılabilmekteidir. Evlilik nasıl iptal edilir diye merak edenler açısından bu makalemizde evliliğin iptali davası açılma şartlarını ve hangi durumlarda evliliğin iptal edilebileceğini anlatacağız.

Evlilik Nasıl iptal Edilir?

Öncelikle 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu evlilik iptali için haklı bir sebebin olması gerektiğine hükmetmiştir. Buna göre kanun mutlak sebepler ya da nispi sebepler olarak bu gerekçeleri birbirinden ayırmıştır. Belirtmek gerekir ki evliliğin iptali için ortada medeni kanunun belirlediği sebeplerden birisi olmaması durumunda açılacak olan evlilik iptali davası reddedilecektir.

Boşanma Süreci Soru Sor

Evliliğin İptali Davası için Kanunun Belirlediği Mutlak Sebepler

 • Evlilik yapılan kişinin zaten evli olduğunu gizlemesi ya da evlenilen kişinin hali hazırda evli olduğunun ortaya çıkması durumlarında evliliğin iptali davası açılabilir.
 • Evlilik yapılan bireyin sürekli ayırt etme gücünden yoksun olması durumunda evlilik nasıl ipta edilir diyen bireyler, evliliğin iptali davası açabilirler.
 • Evlilik nasıl iptal edilir diyen bireylerin evlendiği kişinin, evlilik önünde engel teşkül edecek derecede akıl hastalığı bulunması durumunda evlilik iptali davası açılabilir.
 • Evlenilen kişinin evliliği engelleyecek derecede hısım olması durumunda bu durum evliliğin iptali davası için mutlak sebep olarak sayılmaktadır.

Evlilik nasıl iptal edilir diyen bireyler açısından Medeni Kanun’da belirtilmiş olan evlilik iptali için mutlak sebepler bunlardır. Şimdi Evliliğin iptalini sağlayacak olan nispi sebepler hakkında bilgi vereceğiz.

Evliliğin İptali için Kanunun Hükmettiği Nispi Nedenler

 • Evlilik yapılırken evlenen bireylerden birisinin ayırt etme gücünden geçici yoksun olması durumunda evlilik iptal davası açılabilir. Bu durum nispi sebepler arasında sayılmaktadır.
 • Evlilik yapılırken yanılmış olma hali evlilik iptali için nispi sebepler arasında yer alır. Evlilik yapılırken yanılmış olma hali iki şekilde ortaya çıkabilir. Birincisi kişi hiç evlenmek istememiş ya da evlendiği kişi ile evlilik yapmak istememiş olduğu halde yanılgıyla evlenmiş olabilir. İkincisi ise evlendiği kişide olduğunu düşündüğü bir özellik hakkında yanılgıya düşmüş ve evlenmiştir.
 • Evlilik nasıl iptal edilir diye merak edenler açısından bir diğer nispi sebep ise karşı taraf tarafından aldatılmış yani kandırılmış olmadır. Evlilik iptali isteyen birey namusu ya da haysiyeti ile ilgili olarak doğrudan evlendiği kişi tarafından ya da 3. bir kişi tarafından kandırılmış olabilir. Bir diğer aldatma yani kandırılma konusu ise evlenen kişilerden birisinin diğer eşi, hayati öneme sahip bir hastalığı olup olmadığı konusunda aldatması nispi neden olarak sayılır.
 • Evlenen kişilerden birisi ya da bir yakını tehdit şantaj gibi yollarla evliliğe ikna edilmiş ise nispi sebep olarak evlilik nasıl iptal edilir diyen bireyler açısından öne sürülebilir.

Evlilik İptali için Süre / Zaman Aşımı Var mıdır?

Evliliğin iptali davalarında süre aşımı söz konusu olabilmektedir. Bu durumda öne sürülecek iptal sebebine göre farklılık gösterir. Örneğin evliliğin iptali davası için mutlak sebeplerden birisine sahip olunması durumunda evlilik iptali için zamanaşımı söz konusu olmamaktadır. Nispi nedenlerde ise 6 aylık bir zaman aşımı süresi mevcuttur.

Evlilik iptali için öne sürülecek nispi nedenlerde örneğin tehdit ya da şantaj ile evliliğe razı edilen kişi bu tehdit unsurunun ortadan kalmasından sonra 6 ay içerisinde evliliğin iptali davası açmalıdır. Aksi durumda evliliğin iptali davası açılamaz. Nispi nedenlerde olayın üzerinden 5 yıl geçmiş olması durumunda da evlilik iptali davası açma hakkı düşer.

Evlilik İptali İçin Dava Nasıl Açılır?

Evliliğin iptali davası için davanın açılacağı mahkeme tıpkı boşanma davalarında olduğu gibi Aile Mahkemeleridir. Kanunda düzenlenen nispi ya da mutlak nedenlerden birisine sahip olan kişiler evlilik iptali davası açabilirler.

Evlilik İptali Davası Nerede Açılır?

Evlilik iptali davası açılacak olan yetkili mahkeme eşlerin birlikte ikamet ettikleri yerde Aile Mahkemesidir.

11 thoughts on “Evlilik Nasıl iptal Edilir?

 1. Yorgun

  Merhaba düğünüm olmadan 2 hafta önce resmi nikahı kıydım. Ama dügüne 2 gün kala nişanı attım. Bu durumda evliliğin iptali olabilirmi? Teşekkürler

  1. admin Post author

   Yazıda belirttiğimiz evlilik iptal sebeplerinden herhangi birisine sahip iseniz. Evlilik iptali gerçekleşir. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   1. sürgün

    merhaba nişanlıyken evlenmeden 1 ay önce resmi nikah kıydık ama evlenmedik düğünümüz olmadı aynı evde yaşamadık resmi nikah kıyıldıktan sonra hareketleri cok degişti ve kendisinde sogudum ve artık benimle anlasamadıgını söyledi nişanı attık yanıldıgımı anladım nişanı attım şimdi evliklilik iptali davası acabilir miyim

 2. kübra BÜLBÜL

  Benim nikahim bugun kiyildi ve soz verilen takilardan alinmadan vazgecildi bu durumda evlilik iptali hakkim var midir ve islemler icin ne yapmam gerekir yardimci olursaniz sevinirim

 3. mustafa

  25 ocak 2016 da resmi nikah yaptim 19 mart 2016 da dugun oldu ve dugunden 13 gun sonra esim sebebsiz yere evi terketti.20 bin lira dugun parasini onlara ben vermistim ve bunun icin dolandirildigimi dusunuyorum.nasil bir dava acabilirim?

 4. Yeliz

  2013 yılında eroin bağımlılığından hastanede tedavi görüyorken, ayni hastanede tedavi gören birisiyle kaçarak evlendim. ben tedavi görüp kurtuldum, ancak eşim defalarca tedavi görmesine rağmen bir türlü uyuşturucuyu bırakamadı. bu durum nikahın iptali sebebimidir. teşekürler

 5. Filiz

  Merhaba ben 19 ekimde dugunum var ayri evlerde yasiyirz ama cok kavga ediyorz surekli hakaret ediyo bagiriyo cok degisti cok agrasif korkmaya basladm ayrilmak istyorm nikahi iptal edebilirmiyim

 6. mehmet

  mrblar. yazılan yorumları okudum aynısı benimde başıma geldi. nikah kıydım ama düğüne 10 gün kala nişanı atmak zorunda kaldım. evlilik iptali için gerekli şartlar ve kanıtlar az çok var elimde. nişanda takılan takıları geri alamadım. ayrıca boşanma aşamasında benden nafaka ve tazminat talebi bulunmakta. acaba ne kadar tazminat ve nafaka alır yardımcı olursanız sevinirim

 7. Faraz

  Meraba benim bir sorum olacak benim eşim yabanci uyruklu ama nikahımiz türkiyede kıyıldı 6 yıldır suriye.de ondan 6 yıldır haber alamıyorum şimdi evlenmeye karar verdim kendisinden haber alamadığım için boşanma davası acamiyorum kendisi halep te yaşıyor malum savaş nedenleri yüzünden öldü mu kaldi mi bilmiyorum gitmeden önce bana anlaşmalı boşanmak için bir belge verdi fakat ben belgeyi kaybettim zira şimdi lütfedip bana yardımcı olursanız sevinirim şimdi.den tşk ederim iyi çalışmalar dilerim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>