Boşanma Davasında Velayet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boşanma süreci içerisinde tarafların en fazla anlaşmazlık yaşadıkları konulardan birisi de çocuğun velayeti olmaktadır. Boşanmalarda velayet kararı verilirken hakim açısından üzerinde durulan bir takım durumlar vardır fakat temelinde esas unsur çocuğun menfaatleridir. Hakim çocuğun menfaatleri doğrultusunda velayeti kimin alacağına karar verir. Boşanma davasında velayet kararı verilirken tarafların da bu unsur üzerine argüman geliştirmeleri gerekir.

Boşanma Davalarında Velayet

Boşanma Davalarında Velayet

Boşanma Davasında Velayet Kararı Nasıl Verilir?

Boşanma davasında velayet için iki taraf da çocuğun kendisi ile yaşamasının çocuğun menfaatine olduğu yönünde argümanlar sunar. Örneğin çocuğun hali hazırda eğitim hayatının sekteye uğramaması için bulunduğu yerde yaşamasının çocuğun menfaatine olacağı öne sürülebileceği gibi, çocuğun anne şefkatine ihtiyaç duyduğu da öne sürülebilecek velayet nedenleri arasında yer alır. Hakim iki tarafın da velayeti almak istediği durumlarda velayeti kimin alacağına dair, incelemelerde bulunarak çocuğun velayet kararını vermektedir.

Boşanma Süreci Soru Sor

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Velayet

Anlaşmalı boşanma yolu ile evliliğin sonlandırılmak istenmesi durumlarında her ne kadar taraflar çocuğun velayeti konusunda uzlaşmış olsalarda, bu uzlaşmanın bir kesinliği olmamaktadır. Hakim gerek görmesi durumunda çocuğun velayeti hakkındaki uzlaşmanın tersi yönde de karar verebilmektedir. O yüzden anlaşmalı boşanma davasında velayet, boşanma protokolü içerisinde belirlendiği şekilde yapılır diye bir kesinlik belirtilmesi yanlış olur.

Boşanma Davasında Velayet Nasıl Alınır?

Velayete ilişkin esas üzerinde durulan konunun çocuğun menfaatleri olması nedeniyle, çocuğun velayetini almak isteyen ebeveynler, hakim kanaati oluşturabilmek için çocuğun kendisi ile yaşamasının avantajlarını açıkça belirtmelidirler. Çocuğun velayeti ile ilgili olarak anne kesin çocuğu alır ya da çocuğu babaya verirler genellemesi yapılmaması gerekir. Bunun yerine boşanma davasında velayet nasıl alınır diyen kişilerin etkili bir savunma yapmaları şarttır.

Geçici Velayet Nedir Geçici Velayet Nasıl Alınır?

Boşanma davası sürerken hakim eşlerden birisine, çocuğun velayetini tedbir amaçlı vermektedir. Bu durum geçici velayet olarak adlandırılıp, boşanma davası sonuçlanıncaya kadar eşlerden birisi çocuğun geçici velayeti hakkına sahip olacaktır. Geçici velayet ile ilgili olarak taraflar, boşanma davasında hakimden talepde bulunabilmektedirler. Burada boşanma davası sürerken geçici velayet hakkını talep edecek kişiler açısından bir takım incelemeler yapılabilmektedir. Örneğin çocuğun sağlık problemleri nedeniyle bakıma muhtaç olması durumunda anne şefkatinin gerekliliği düşünülerek geçici velayet anneye verilebilir.

Geçici velayet her iki eş tarafından da talep edilebilmektedir. Geçici velayette hakim yine çocuğun menfaatleri doğrultusunda boşanma davası sonuçlanana kadar velayeti eşlerden birisine verir.

Çocuğumun Velayetini Alabilir Miyim?

Çocuğumun Velayetini Alabilir Miyim?

Çocuğumun Velayetini Alabilir Miyim?

Boşanma davasında velayet ile ilgili verilen kararların kesinliği yoktur. Yani değişen hayat koşullarına göre çocuğun velayetinin tekrar alınması söz konusu olabilir. Örneğin daha önce çalışmadığı için çocuğunun bakımını gerçekleştiremeyecek olan kişi daha sonra maddi imkana sahip olması durumunda velayet değiştirme davası açabilir. Ya da başka bir örnekte, çocuğun yaşının küçük olması nedeniyle anne şefkatine ihtiyaç duyulması nedeniyle çocuğunu annesine bırakan kişi çocuğun yaşının ilerlemesinden sonra velayet değiştirme davası açabilir. Bu ve bunlar gibi bir çok koşul değişikliği velayet değiştirme davası için neden olarak öne sürülebilir.

Velayet değiştirme davası ile ilgili olarak, tıpkı boşanma davasında velayet kararı verildiği gibi esas unsur çocuğun menfaatleridir.

Boşanma Davasında Hakim Çocuğa Ne Sorar?

Boşanma davalarında hakim, velayet kararı verirken aklı eren çocuklara kiminle yaşamak istediğini sorabilir. Burada çocuğun kimle yaşamak istediği bir ölçüt olsa da diğer koşullarla birlikte değerlendirilir. Bunun dışında aklı ermeyen daha küçük yaştaki çocukların velayeti ile ilgili olarak hakim çocuğa direk sorular yöneltmese de psikologlar tarafından alınacak raporlar, çocuğun velayeti konusunda belirleyici olabilmektedir. Örneğin babanın ya da annenin şiddet eğilimi içerisinde olduğu psikolog tarafından çocuğa uygulanan testlerle ortaya çıkarılabilmektedir. Böylesi bir durumda hakim çocuğa direk soru sormasa da psikolog raporu doğrultusunda velayet kararı verebilmektedir.

Velayet Kararında Çocuğun Yaşı

Velayet Kararında Çocuğun Yaşı

Velayet Kararında Çocuğun Yaşı Önemli Midir?

Boşanma davasında velayet kararı verilirken çocuğun yaşı da göz önünde bulundurulan durumlardan birisidir.Çocuğun yaşının küçük olması hatta bebek yaşta denecek bir çağda olması durumunda genel kanı çocuğun anne şefkatine ihtiyaç duyacağı yönündedir. Fakat bu durumun bir kesinliği yoktur. Örneğin annenin intihara meyilli olması,psikolojik tedavi görmesi,şiddet eğilimi… gibi durumların olması hakim nezdinde olumsuz karşılanacaktır. Böylesi durumlarda hakim her ne kadar çocuğun anne şefkatine ihtiyacı olduğu kanaatindeyse de annenin içinde bulunduğu durumu gözeterek velayeti babaya verebilmektedir.

Hakim Kardeşleri Ayırır mı?

Boşanma davalarında velayet kararı verecek olan hakim açısından öncelikli olarak kardeşlerin bir arada yaşamasının çocukların gelişimi açısından olumlu olması nedeniyle kardeşlerin ayrılmaması adına tüm çocukların velayetini aynı kişiye verebilmektedir. Bu noktada yaşça büyük olan ve aklı eren çocuğun farklı bir ebeveynle yaşamak istemesi hakim tarafından değerlendirilebilir.

Çocukların Yaşayacağı Ortamın Velayet Kararına Etkisi

Boşanma davalarında hakimin vereceği velayet kararında çocukların yaşayacağı ortamın da etkisi bulunur. Örneğin çocuğun boşanma sonrası mevcut eğitimini sekteye uğratacak şekilde başka bir şehire taşınacak olması ya da birlikte yaşayacağı büyük anne dede gibi kişilerin çocuk üzerindeki tutum ve davranışları velayet kararı verilirken dikkat edilen konular arasında yer alır.

Velayet Değiştirme Davası Nasıl Açılır

Velayet Değiştirme Davası Nasıl Açılır

Velayet Değiştirme Davası Nasıl Açılır?

Boşanmalarda velayet kararı kesin bir hüküm içermez. Değişen yaşam koşullarına bağlı olarak velayetin değiştirilmesi talep edilebilir. Velayet değişrirme davası açılabilmesi için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. O yüzden bireyler istedikleri zaman velayet değiştirme davası açabilirler. Velayet değiştirme davası nasıl açılır diye merak eden kişiler bu süreçte yetkili Aile Mahkemesine velayet değiştirme dava dilekçesi ile birlikte başvuru yapmalıdırlar.

Velayet değiştirme davası açacak kişilerin öncelikle sağlam bir değişiklik sebebine ihtiyaçları vardır. Bu anlamda farklı gerekçeler öne sürülebilir. Velayet değişikliği kararı almak zor olduğundan dolayı mutlaka uzman bir boşanma avukatı ile bu sürecin yürütülmesi önerilir.

Velayet Avukatı

Çocuğun velayetini almak isteyen kişiler bu süreçte uzman avukatlar ile iletişime geçerek mevcut velayetin değiştirilmesi ya da boşanma sürecinde velayetin alınması adına doğru adımı atmış olacaklardır. Velayet avukatı, gerek boşanma süreci içerisinde gerekse de boşanmadan sonra velayet talebinin karşılanması adına hizmet vermekte olup bu süreçte müvekkillerine avantaj sağlamaktadır.

Eski Eşin Yeniden Evlenmesi Durumunda Velayet

Boşanma sonrası eski eşin yeniden evlenmesi, velayet kararında bir değişiklik doğurmaz. Örneğin eski karım tekrar evlendi,çocuğumun velayetini alabilir miyim diyen kişiler açısından yeniden evlenme durumu velayet değiştirme nedeni değildir. Lakin yeniden evlenme durumunda üvey babanın çocuklara kötü davranması, üvey babanın çocuğa şiddet uygulaması gibi durumların varlığı halinde velayet değiştirme davası açılabilir.

 

Çalışmayan Kadına Velayet Verilir Mi?

Hakim çocuğun menfaatleri doğrultusunda çalışmayan kadına da çocuğun velayetini verebilir. Çalışmayan kadına verilen velayet kararlarında, çalışmayan kadın eşinden iştirak nafakası yani çocuk bakım nafakası talep edebilmektedir. Bu şekilde çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmaktadır.

20 thoughts on “Boşanma Davasında Velayet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 1. murat

  Slm biz eşimle 2 ay önce anlasmali boşandik
  Ve üç buçuk yaşında bir oğlumuz var vilayetini anneye verildi şimdi eşim şiddet hakaretten başka kisilerce davalık bu durumu lehime kullanip çocuğunun velayetini alabilirmiyim
  ayrıca ablam ve abimlede davalik bu durum cocugumun velayetini değiştirirmi
  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ediuorum

  1. admin Post author

   Murat Bey Merhaba,

   Çocuğun velayeti hususunda, boşanma davalarında verilmiş olan kararlar kesin hüküm niteliğinde değildir. Yani istediğiniz zaman velayetin değiştirilmesi için dava açabilirsiniz. Fakat belirtmek gerekir ki açacağınız davada tıpkı boşanma davasında olduğu gibi, hakim, çocuğun menfaatleri doğrultusunda karar vermektedir. Bu durumda haklı nedenleere sahip olmanızın yanı sıra etkili bir dava süreci yürütmeniz çocuğunuzun velayetini almanız açısından önemlidir.

 2. Mehmet

  Merhaba esimle 2 ay once ayrildik ve velayet anneye verildi ayin 1 ve 3 haftasonlari cocugum bende kalacak sekilde karar verildi ilk haftadan sonra anne bu karara karsi cikip cocugumu bana vermiyor icraya para yatirip oyle gelip alirsin alabiliyorsan seklinde ifadeler kullaniyor haftasonu olmasi sebebiyle icra yoluyla alamiyorum polis yoluyla alabilirmiyim yardimci olabilirmisiniz şimdiden teşekkur ederim .

 3. AMİR

  MERHABALAR BİZ EŞİMLE 1.5 SENELİK EVLİYİZ 9 AYLIK BİR KIZ COCUGUMUZ VAR BOŞANMA KARARI ALDIK COCUGUN VELAYETİNİ TABİYKİ ANNEDE BIRAKICAZ AMA BOŞANMA ESNASINDA BİR ANLAŞMA YAPILARAK COCUK VELAYATİNİ 4 YASINDA KENDİ ÜZERİME ALABİLİRMİYİM TEŞEKKÜRLER

  1. admin Post author

   Velayet kesin hüküm niteliğinde olmadığı için ileride velayetin değiştirilmesi davası açmanız mümkündür.

 4. ?

  hafta içi icra dairesine başvurup gereken evrakları ve ücreti temin etmeniz durumunda, belirlenen hafta sonu için çocuğunuzu görebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzu icra yoluyla görmek durumunda kaldığınızda yaptığınız harcamalar her iki taraftan temin edilir. İcra olmaksızın kolluk bu görevi üstlenemez.

 5. mert

  Slm 4 yıllık evliyim ve 2 yasında oğlum var eşimin 2 ci evliliği ve 2 kız çocuğu var velayet esimde çocukların yaşı 11 ve 14 yanlız eşimin çocuklarının 14 yanındakine ben 11 yanındakine ise bazen babası bazen eşimin annesi bakıyor boşanmayı düşünüyorum ama velayeti anneye verilmesinden oğlundan ayrılmaktan korkuyorum eşim hem çalışıp 3 çocuğa bakamaz yardımcı olurmusunuz

 6. sevda

  merhaba, bizde eşimle dayak nedeniyle boşandık elimde polis ve hastane raporuda var ayrıca 2 tanede benim açtığım ceza davası var kızım 5 yaşında ve velayeti bende eski eşim beni çocğu almakla tehdit ediyor. acaba velayeti kaç yaşında ve hangi durumlarda alır. ayrıca eski eşim iş yerini batırdı üzerinde trilyonluk borç var hacizlik.bu velayeti almaya engel olur mu

 7. Dilara Taşdelen

  Merhaba size soracagim sey su 17 aylik bir oglum var yaklasik 2 senelik evliyim bundan cok kisa bir zaman once grip ilaclari icerek intihar tesebbusunde bulundum bunu yapmadan once oglumun uyku saatini ve esimin eve gelme saatini hesaplayarak yaptim ilac icecegimi esime haner verdim ilaclari icme sebebim ise esimin bana surekli anne degilsin ben senden daha iyi bakarim cocuga sen insan bile degilsin gibi soylemleriydi artik cok bunalmistim hastaneye gidildi midem yikandi tutanakta intihat girisiminde bulundugumu kendim soyledim bosanma davasi acilirsa ben yada esim fark etmez oglumun velayetini alabilir miyim yoksa intihar girisimi yuzunden babasina mi verilir daha once boyle bir tesebbusum olmadi lutfen yardimci olun bana bilincsiz bir insan degilim universite mezymunuyum kadrolu zihun engelliler ogretmeniyim

 8. Pakize

  Merhaba 2 yil once esimden ayrildim .Anlaşmalı Boşandık ve Kızlarımızın velayeti anneye oglumun velayeti de babaya verildi.1yil sonra baba oğluma bakamadi ve bana verdi oglumda bizimle yasadi.Daha sonra cocuklar için tekrar denemek istedik fakat bu birliktelikde de baba tutumsuz davrandi .Şu anda kizlarimin velayeti hâlâ bende fakat baba beni tehdit ederek çocuklarımızı tekrar alicagini söylüyor fakat çocuklarım benimle yaşamak istiyor .Çocuklarım 11,10 ve7 yasinda baba buna ragmen alabilirmi lutfen cvplarsaniz sevinirim

 9. Gülşah Kaya

  Merhaba oğlum 9 yaşında 4 ay önce boşandım oğlumun velayeti bende babası boşandıktan 3 ay sonra evlendi ağustios ayinda 30 gün almaya hakkı var ve şuan çocuğum üvey annenin yanında kalmak durumunda.Oğlum çok karmaşık bir durumun içine düşürüldüğünü düşünüyorum pisikolojik olarak.Bu duruda oğlumun uvey anne yanında 30 günden daha az kalmasını istiyorum ve kendide zaten baskıyla duruyor.Ne yapabileceğimi haklarım neler bilmiyorum lütfen bana yardımci olurmusunuz.

 10. Mazlum

  Slm bn mazlum 18 yıldır annemi hiç görmedim babamda annemin ölü olduğunu soyleniyordu bu durumda velayetim annemin elinde babam küçüklugumde beni annemde zor aldı babamın hep yanımda şiddet gördüm yaşım kimlikte 16 bu durumda dava açabilirmiyim

 11. ELİF

  MERHABA EŞİMDEN BOŞANMAK İSTİYORUM ALDATILDIM ÜSTELİK DÜNYA KADAR BORCA GİRDİ HERYERDEN İCRALIK ÜSTELİK MAASŞINDADA İCRA VAR BU DURUMDA COCUKLARIMIN VELAYETİNİ ALABİLİRMİYİM BİRİ 10 BİRİ 8 YASINDA CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM

 12. Metin

  ben eşimle 2016 nın 5 nci ayınca yani 5 ay önce anlaşmalı olarak boşandım. eşim memurdu.
  13 yaşında oğlum ve 3,5 yaşında kızımız var. fakat ben kardeşler ayrılmasın ve anneye muhtaçlar diye velayetini kendi rızam ile sözleşmemizde anneye bıraktığımı kabul ettim. sonra başka şehire anne babasının yanından ev tutarak tayin istedi. kızım anneannesinde kalıyor. haftada iki gün annede kalıyor. çünkü eski eşim çalışıyor ve oğlum okula gidiyor. fakat başka şehirde çalıştığından dolayı çocuklarımı göremiyorum. telefonlarımı açmıyorlar telefonla da görüşemiyorum.
  kızımın velayetini kendime almak istiyorum.
  bu konuda bir ihtimal var mı ve mümkün müdür ?

 13. EDA

  merhaba eşimle boşanma davası açtık 8 yaşında bir oğlum var eşim oğlumun velayetini bana vermeyeceğini söyülor nedeni ise oğlumun anannede kalamsını istemiyor annem psiolojik tedavi görüyor bunun için mahkeme sana velayeti vermez diyor ne yapabilirim yardımcı olurmusunuız

 14. ibrahim

  2010 yılında erkek çocuğum 5 yaşındayken anlaşmalı olarak boşandık çocuğumun velayeti benim ve mahkemenin isteğiyle anneye verildi nafakasıda düzenli olarak arttırılarak yatırıldı şimdi velayet sahibi anne çocuğa artık sen bak ben bakmak istemiyorum değip kendi isteğiyle babası yani bana bırakmak istiyor nereye hangi mahkemeye müracaat edip hangi yolu izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 15. dilek

  merhabalar benim sorunum biz eşimle 6 yıl eveli ayrıldık kendi istegiyle çocuklarımın velayetini bana verdi biz barışarak tekrar birlikte yaşadık nikah yapmadan şimdi yine anlaşmazlık yaşadık ve ayrıldık artık geri dönüşü yok saygısızca terbiyesizlik ve hakaret tehditle ayrıldık benim biri 20 yaşında oglum reşit oldu 13 kızım velayetini almak istiyor bende asla vermek istemiyorum çocugumla bana şantaş yapıyor benden avukatı evrak hazırlıycakmış bende imzalıycakmışım bu şekilde kabul olurmu ben asla verme taraftarı degilim

 16. Hakan

  Merhaba biz esimle yaklasik 1 sene once bosandik. Bir oglumuz oldu vrlayeti anneye verildi ancak eski esim bir baska adamla sevgili hsyati yaşiyor ve bu kişi sürekli olarak alkol aliyor. Iki sefer evime gelip ailemi tehtit etti cocuga ve eski esime yaklasmayacagim konusunda polise gidip sikayetci olduk. Daha oncede benzeri suclar isledigini ogrendim. Velayet davasi acsam oglumun velayetini alabilirmiyim.

 17. Hakan

  Bu sahisa ait kendi cocugunun yaninda ickili resimleri mevcut ve evimi basip tehdit ettigine dair cocukla gorusmemi engelledigini ispatlayan deliller var. Bu deliller sayesinde oglumun velayetini alabilirmiyim.

 18. Mazlum

  Ben 4 yıllık evliyim eşim 1 seneden beri 1 kere olsun çoçugunu aramadı sormadı evine de dönmek istemiyor evinden ayrılma sebebi de ayrı ev istiyordu maddi durumum yetersiz ama bu yüzden kaçtı ve mahkemeyede başvurmuyu ben eski eşimin benim soyadımı taşımasını istemiyorum 1 seneden beri ne yapıyor Ne ediyor hiç bir fikrim Yok çoçugunu 1 kere olsun aramış bile değil ben mahkemeye başvursam çoçugumu bana verirlermi bunu delil olarak görebilirmiyim yardım ederseniz sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>