Boşanma Sürecinde Karşı Dava

Boşanma davalarında davacının öne sürdüğü boşanma nedenleri ile davalının kendisini savunacağı savlar birbirinden farklı olabilmektedir. Bu noktada boşanma davası açılan kişinin kendi savını hali hazırda yürütülen boşanma davasında kullanamadığı için bir karşı dava açma gereksinimi olacaktır. Boşanma sürecinde karşı dava açılması çekişmeli boşanma davalarında sıklıkla görülen bir durumdur. Boşanma sürecinde her birey boşanmayı getiren unsurlar üzerinde kendi savını savunmakla yükümlüdür. Aksi durumda boşanma davası sonucunda nafaka, velayet, mal paylaşımı ya da tazminat gibi hususlarda hak kaybı yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Boşanma Davasında Karşı Dava Nedir?

Karşı dava kavramı, açılmış bir boşanma davası içerisinde bireylerin kendi savlarını savunmak adına açacakları davayı ifade eder. Kendisine boşanma davası açılmış bir birey bu dava içerisinde öne sürülen boşanma nedeni ile ilgili olarak kendi savını savunamayabilir. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma davası açıldığında aldatan kişi açısından bu durum boşanmayı getiren olaylarda kusur olarak kabul edilir. Fakat eşinin kendisi ile cinsel ilişkiye girmekten kaçındığı için evlilik birliğinin temelden sarsılması sonucu karşı boşanma davası açılarak birey kendi savını savunabilir.

Boşanma Sürecinde Karşı Dava Nasıl Açılır?

Kendisine açılan boşanma davası devam ederken karşı dava açmak isteyen kişilerin 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri kanunu 132. maddesi uyarınca belirli şartları yerine getirmeleri gerekir.Bu şartların yerine getirilmediği noktada açılacak dava karşı dava olarak nitelendirilmez. Mahkeme de bu şartların olmadığı gerekçesiyle davaların ayrılmasına hükmeder. O yüzden boşanma sürecinde karşı dava açılabilmesi için, karşı dava açma şartları yerine getirilmelidir.

Boşanma Süreci Soru Sor

 

Boşanma Davasında Karşı Dava Açma Şartları Nelerdir?

1- Kendisine dava açılan kişinin karşı dava açabilmesi için, esas boşanma davasının sürmesi gerekir. Boşanma davası sonuçlandıktan sonra karşı dava açılamaz.

2- Boşanma davalarında karşı dava için öne sürülecek talepler asıl boşanma davasındaki talepler ile takas ya da mahsup ilişkisi içerisinde olmalıdır. Veya karşı dava ile mevcut süren boşanma davası arasnda bir bağ olması gerekir. Bu durumun olmaması karşı dava açılmasını engeller.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu içerisinde belirtilmiş bu iki şart yerine getirilmez ise boşanma sürecinde karşı dava açılması mümkün değildir. Açılmış olan boşanma davasına karşı boşanma davası açılması durumunda bu şartlar yerine getirilmemiş ise davalar birbirinden ayrı iki dava şeklinde yürütülür.Mahkeme davaların birleştirilmesi için bu şartların olup olmadığını kontrol eden bu şartlar yok ise davalar birbirinden ayrılır ve mahkeme gerek gördüğü durumda karşı dava olarak açılmak istenen davanın görevli mahkemeye gönderilmesine karar verir.

Boşanma Sürecinde Karşı Dava Nasıl Açılır?

Boşanma sürecinde karşı dava, esas boşanma davası için cevap dilekçesi ile birlikte açılabileceği gibi esasa cevap süresi içerisinde farklı bir boşanma davası şeklinde de açılabilir. Karşı dava açma süresi dolduğunda açılacak davalarda hakim esas boşanma davası ile sonradan açılan boşanma davasını birbirinden ayırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>